Koła zębate

Wśród wielu usług, świadczonych w ramach oferowanej przez naszą firmę obróbki CNC, znajduje się również profesjonalna regeneracja wielu elementów metalowych. Są nimi między innymi koła zębate. To bardzo ważne części, które często maja ogromny wpływ na płynność pracy poszczególnych maszyn.

Często elementy te produkowane są specjalnie dla danego urządzenia, zarówno pod względem rozmiaru, jak i materiałów. Dlatego też w ostatnim czasie niezwykle popularna zrobiła się regeneracja tego rodzaju części, będąca metodą szybką i bardzo skuteczną.

W naszej firmie realizujemy profesjonalną regenerację kół zębatych, która pozwala na doprowadzenie danej części do stanu używalności, a jednocześnie do parametrów technicznych, dorównującym nowym elementom.

Cały proces polega przede wszystkim na napawaniu, a następnie usunięciu zbędnego naddatku w postaci zabrudzeń czy ognisk korozji. W tym celu wykorzystujemy nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem, opierające się na zaawansowanym technologicznie systemie sterowania numerycznego.

Metody obróbki kół zębatych

  • Metoda kształtowa – przy której zarys narzędzia ma kształt wrębu koła zębatego, realizowana jest przez dłutowanie, frezowanie lub szlifowanie. Stosowana jest głównie do obróbki kół zębatych walcowych w produkcji jednostkowej i jako wstępna obróbka kół zębatych.
  • Metoda obwiedniowa – oparta na zasadzie współpracy dwóch kół zębatych (jedno jest kołem obrabianym, a drugie narzędziem) lub koła zębatego z zębatką-narzędziem, lub też ślimacznicy ze ślimakiem-narzędziem. Zarys zęba koła zębatego jest obwiednią kolejnych położeń krawędzi skwawających ostrzy narzędzia. Metoda ta stosowana jest przy obróbce kół walcowych, kół ślimakowych i stożkowych. Może być ona realizowana poprzez dłutowanie, frezowanie, szlifowanie, wiórkowanie i docieranie.
  • Metoda kopiowa – polega na odwzorowaniu zarysu zęba wg zarysu kopiału, po którym wodzone są prowadnice sań narzędziowych z nożami strugarskimi. Stosowana jest głównie do kół zębatych stożkowych o dużych modułach.