Cięcie CNC
Zapewniamy profesjonalne usługi z zakresu obróbki CNC metali. Zapewniamy najwyższą jakość oferowanych wyrobów i świadczonych usług. Cechujemy się precyzją, wysoką jakością obróbki skrawaniem oraz krótkimi terminami realizacji zleceń. Wykonujemy produkcję seryjną oraz jednostkową elementów z materiałów własnych i powierzonych. Nasz dział produkcji tworzą wykwalifikowani pracownicy oraz specjaliści. Zlecenia na obróbkę CNC metali i innych materiałów przyjmujemy od klientów zarówno z całego kraju, jak i z zagranicy.
Metody cięcia CNC
Cięcie CNC to nowoczesna metoda obróbki, która cechuje się niezwykłą precyzją i dokładnością. Opiera się na wykorzystaniu maszyn sterowanych komputerowo – urządzenia wykorzystywane do cięć typu CNC są sterowane numerycznie. Aby przeprowadzić cięcie, należy najpierw wykonać odpowiedni projekt, a następnie jedynie nadzorować jego realizację, ponieważ system działa automatycznie. Maszyny CNC dokonują precyzyjnych i powtarzalnych cięć, bez względu na rodzaj użytego materiału. Cięcia prowadzone są przede wszystkim w metalu – najczęściej w stali węglowej, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Można również ciąć inne metale, na przykład stal ocynkowaną, nierdzewną, miedź, aluminium, mosiądz. Istnieją trzy metody cięcia – laserem, plazmą oraz strumieniem wody, a dobór metody jest związany głównie z rodzajem cięcia oraz materiałem, który mamy do dyspozycji. Wiele zależy od grubości materiału. Stal poniżej 2 mm zaleca się ciąć laserem, poniżej 3 mm plazmą lub laserem, poniżej 6 mm wodą, plazmą lub laserem, powyżej 30 mm tlenem lub wodą.
Cięcie laserem CNC
laser CNC to dzisiaj jedna z najbardziej powszechnych metod w obróbce metali. Polega ono na termicznym dzieleniu materiału. Cięcie odbywa się poprzez skupienie bardzo dużej ilości energii na mały, precyzyjnie określonym obszarze – część materiału, na który pada wiązka lasera rozgrzewa się i topi, co pozwalana na oddzielenie jej od reszty tworzywa. Cięcie laserem CNC gwarantuje pełną automatyzacje w procesie, co też będzie umożliwiać masową produkcję. Dodatkowo, cięcie laserem redukuje marnowanie materiału, a promień lasera nie ulega zużyciu i nie zmienia swoich wymiarów z biegiem czasu.
Cięcie plazmą CNC
polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia silnie skoncentrowanym plazmowym łukiem elektrycznym o dużej energii kinetycznej, jarzącym się między elektrodą nietopliwą a ciętym przedmiotem. Plazma tworzona jest za pomocą palnika do cięcia plazmą. Cięcie plazmą może być wykorzystane do cięcia wszelkich materiałów przewodzących prąd. W praktyce, plazmą tnie się głównie stal czarną, nierdzewną oraz aluminium. Plazmą możemy ciąć blachy, kształtowniki, rury, czy siatki.
Cięcie strumieniem wody CNC (waterjet)
cięcie strumieniem wody to innowacyjna technologia, pozwalająca na wycinanie rozmaitych, bardzo złożonych kształtów, a także daje możliwość wycinania dużych elementów lub kilku jednocześnie. Polega na cięciu materiałów za pomocą bardzo silnego strumienia wody, puszczonego pod ogromnym ciśnieniem. Gdy cięte są materiały miękkie lub cienkie, wykorzystywana jest tylko sama woda, natomiast w przypadku twardszego lub grubszego tworzywa, konieczne jest wykorzystanie wody wraz z domieszką środka ściernego. Żądane formy są otrzymywane w procesie cięcia na zimno, a metoda cięcia strumieniem wody zapewnia wysoki stopień precyzji robót.
Zalety cięcia CNC
- wysoka precyzja cięcia – dzięki tej metodzie można uzyskać bardzo skomplikowane cięcia, które nie są możliwe do uzyskania z wykorzystaniem technik tradycyjnych
- gładka i czysta powierzchnia cięcia – po wykonaniu cięcia CNC nie ma zwykle potrzeby dodatkowego wykańczania krawędzi elementu
- jednakowość procesu i elementów – oznacza, że wykonane elementy wyglądać identycznie
- minimalizacja odpadów – korzystanie z obróbki CNC pozwala na takie zaplanowanie cięcia, aby zmniejszyć ilość produkowanych odpadów
- brak jakichkolwiek zmian w obrabianym obiekcie – w zależności od wybranej metody cięcia CNC